TOP 5: Oblíbené druhy červeného vína

TOP 5: Oblíbené druhy červeného vína

Mnoho z vás jistě slyšelo větu: Červeným vínem ku zdraví. Taky jste jistě slyšeli, že sklenka červeného vína každý den prodlouží váš život, a to až o polovinu. A obě tato tvrzení jsou pravdivá. To, že je víno lék, věděli už ve Starém Egyptě. Tehdy byla zmínka o vínu jako medikamentu zaznamenána na papyry. Vedle Coca Coly nebo čokolády patřilo k sortimentu lékárny ještě v polovině minulého století.

Francouzský paradox

Proč pít víno, hlavně to červené, bychom mohli rozebírat v několika samostatných článcích, stejně jako odborníci tomuto tématu věnují desítky studií. Co je jisté, složky obsažené v červeném víně podporují činnost srdce a cév. Důkazem toho jsou Francouzi, kteří byli, jsou a nejspíše vždy budou velkými labužníky a svůj jídelníček zakládají na pokrmech bohatých na nasycené tuky. Jejich konzumace vede k zvyšování cholesterolu v krvi. To potom vede ke kardiovaskulárním onemocněním, se kterým se francouzští lékaři nepotýkají tolik, jako lékaři jinde ve světě, a to právě díky vínu.

Která vína musíte ochutnat?

Mezi odrůdy vína, které se zejména na jihu Moravy naší krásné země hojně pěstují a vyhrávají soutěže, patří Frankovka, Zweigeltrebe, Dornfelder, Merlot a Cabernet Sauvignon.

Frankovka je starobylá odrůda vín. Jde o víno, které se hodí ke všem událostem i pokrmům. Je všední, a pro svoji všestrannost velmi vyhledávané, zatímco Zweigeltrebe je výraznější, a to díky příměsi Svatovavřineckého vína právě do Frankovky. Křížencem je i Dornfelder, víno tmavě červené barvy a ovocné chuti, které se pije časně – nejlepší je totiž mladé!

Když byla řeč o Francii, mezi tamní tradiční vína patří Merlot, který pochází z jedné z nejznámějších vinařských oblastí na světě, Bordeaux. A odtud pochází také Cabernet Sauvignon. Tato odrůda se těší oblibě nejen na jihu Moravy nebo ve Francii. Jde o sedmou nejčastěji pěstovanou odrůdu vín na světě. Cabernet Sauvignon se často archivuje, díky čemuž více vynikne chuť černého rybízu.

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *